सिद्धार्थमा विनोदको पवित्र ठाउँहरु

सुनिल राज ढकाल
सुनिल राज ढकाल १९ कार्तिक २०७९, शनिबार ०९:३२
5 Min Read
Aa

नेपाली कला जगतमा धेरै कलाकारहरु साधनारत छन् । तिनै कलाकारहरु मध्येका तीन दशक देखि सक्रिय कलाकार हुन् विनोद प्रधान । हालसम्म ११ वटा एकल प्रदर्शनी गरिसकेका प्रधान यस पटक भने कोरोनाको समय देखि हालसम्म गरेका कामहरुलाई लिएर सिद्धार्थ आर्ट ग्यालरी, बबरमहलमा कार्तिक १८ गतेदेखि मंसीर ९ गते (नोभेम्बर ४ देखि २५ तारिख) सम्म रहनेछ ।

अक्सर घुम्न मन पराउने प्रधान काष्ठमाण्डप कला समुहको एक सदस्य पनि हुन् । सन् १९९४ मा शुरु भएको उक्त समुहमा सुरुआती दिनहरुमा ९ सदस्य थिए । यो समुह स्व.कलाकार प्रशान्त श्रेष्ठको मार्गदिशामा लामो समय देखि यथावत रुपमा नै सक्रिय भइरहेको छ ।

कलाकार विनोद प्रधानको चित्रकला सिद्धार्थ आर्ट ग्यालरीमा

शुरुआती दिनहरुमा हिमाल तथा मनमोहक दृश्य अवलोकन तथा ती दृश्यहरुलाई क्यानभासमा कैद गर्न यी समुहका सबै जसो कलाकारहरु विदाको समयमा भ्रमणमा गइ रहेका हुन्थे । त्यहाँ आफुले देखेका दृश्यहरुलाई उतार्दै एक अर्का सँग शीप साटासाट समेत हुने गरेको कलाकार बताउँछन् । त्यसरी एक अर्कासँग शीप साटासाट गर्ने क्रममा स्व. कलाकार प्रशान्त श्रेष्ठका गुरु भने अर्का अग्रज कलाकार किरण मानन्धर थिए । उनले आफ्नो काममा नयाँ नयाँ प्रयोगहरुलाई आफ्ना समुहका साथीहरुसँग समेत साट्ने गर्दथे । त्यसले पनि कलालाई नयाँ ढंगबाट प्रस्तुत गर्न समुहका सबै सदस्यहरुलाई उत्तिकै मद्दत गरेको समेत कलाकार महशुस गर्दछन् ।

समुहमा कलाको सृजना गर्ने क्रम देखि नै अग्रज कलाकारहरुले भन्दा भिन्न काम कसरी गर्न सकिएला भन्नेमा कलाकार विनोद सधैँ घोत्लीरहेका हुन्थे । त्यसैले आफुले सिकेका कुराहरुलाई अझ नयाँ नयाँ प्रयोग गर्न सधैँ रुचाइ राख्थे ।

कलाकार विनोद प्रधानको चित्रकला सिद्धार्थ आर्ट ग्यालरीमा

सिद्धार्थ आर्ट ग्यालरीमा भने उनको यो पाँचौ एकल प्रदर्शनी हो । नेपालको दृश्यचित्र, शहरी दृश्यहरु तथा संस्कृतीहरुलाई जहिले पनि केन्द्रविन्दुमा राखि कलाकार विनोद चित्रहरु बनाउने गर्दछन् । क्यानभासमा एकचोटि रङ्ग लगाइसकेपछि त्यसलाई सुकाइ त्यसमा विभिन्न आकर्षक आकृतिहरुलाई सृजना गरी कला बनाउने उनको यो तरिका नेपालमा धेरै कम कलाकारहरुले अभ्यास गर्ने गर्दछन् ।

कलाकारले यस पटकको प्रदर्शनीमा भने पूराना हिन्दु र बौद्ध धर्मका कथाहरुलाई भन्दा पनि कोरोनाको समयमा नेपाललाई एक पवित्र भूमि वा तुषिताको रुपमा देखाउने रहर जाग्यो । नेपाल प्राकृतिक छटाहरुले ओतप्रोत भएको देश भएता पनि विश्वमा परिरहेको बदलिने मौसम तथा वन जङ्गल विनाशको असर नेपालमा समेत देखिन थालेको छ । आफुले बनाएका चित्रहरुलाई आफुले भ्रमणको क्रममा देखेको प्रकृतिसँगको सामिप्यता तथा ती ठाउँहरुले आप्mनो दिमागमा पारेका छापहरुलाई कल्पनाशिलतासँग जोड्दै यी चित्रहरु बनाएको कलाकार बताउँछन् । डाँडाको टुप्पोमा रहेको मन्दिरमा घामका प्रकाशहरु खेलिरहेको जस्तो भान पर्दछन्, उनी कतै कतै प्राकृतिक रुपमा उब्जेका तालहरु तथा खोलाहरुमा दिनको समयमा हुने रङ्गहरुको परिवर्तनहरुलाई देखाउन सक्षम भएका छन् । संस्कृती तथा प्रकृतीलाई नै मुख्य सृजनशिलता मान्ने कलाकार प्रधानको यस प्रदर्शनीमा त्यही विषयलाई नै मुख्य केन्द्र विन्दु बनाइएको छ ।

कलाकार विनोद प्रधानको चित्रकला सिद्धार्थ आर्ट ग्यालरीमा

नेपाल विदेशीहरुको आँखाबाट हेर्दा यहाँका हिमनदी, पहाडको बनावट, ठाउँ ठाउँमा झरना तथा जंगली चित्र विचित्रका फुलहरु फुल्ने अनौठो अनि अनुपम देश हो । यसलाई एक पवित्र अनि आफुमा नै लुप्त भइरहेको देशको रुपमा चित्रण गर्दै गर्दाको समयमा कोरोना कहर पछिको समयमा धेरै विदेशी पर्यटकहरु भ्रमण गरिरहेको अवस्थाले समेत यसै कुरालाई पुष्टि गरिरहेको छ । मानिसहरुको कुनै पनि आवतजावत नभएको जस्तो देखिने यी प्राकृतिक ठाउँहरुले कलाकार विनोदको सौन्दर्यचेतलाई समेत प्रस्तुत गरिरहेका छन् ।

त्यसैगरी उनको एक चित्रमा भने नेपालको प्राचिनता झल्काउने एक शहरलाई बनाइएको छ जसमा एक ठूलो लाखेलाई कठपुतलीको रुपमा देखाएका छन् । मानिसहरु आधुनिकताको नाममा के आफ्ना अस्तित्व अनि पहिले देखि चल्दै आएका संस्कृतिहरुलाई डोरीले झुण्ड्याइएको कठपुतलीसंग तुलना त गर्दै छैनन्, कुराकानीको क्रममा कलाकार विनोद सोध्दछन् ।

कलाकार विनोद प्रधानको चित्रकला सिद्धार्थ आर्ट ग्यालरीमा

प्राकृतिक सुन्दरता, रंगहरुको उचित सम्मिश्रण, सांस्कृतिक आयामहरुको उठान जस्ता अन्तर्निहित कुराहरुले गर्दा नै कलाकार विनोदको यस प्रदर्शनी उनले गर्दै आएका पूराना प्रदर्शनीमा राखिएका कामहरु भन्दा भिन्न देखिएका छन् ।

वन विनाशले गर्दा हरियो भएता पनि पानी मात्र देखिएता पनि विस्तारै त्यो हरित मात्र देखिएको छ । मन्दिर उज्यालो अनि चम्किलो देखिएता पनि रुख्खा सुख्खा डाँडोमा परिणत भइरहेको अवस्था छ । नेपालको स्वर्णयुगको विषयलाई समेत उनले एक चित्रमा विम्वहरुको प्रयोग गरि प्रस्तुत गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

Array