खोजः एक प्रयास

सुनिल राज ढकाल
सुनिल राज ढकाल १५ फाल्गुन २०७९, सोमबार ०७:००
7 Min Read
Aa

आम मानिसहरुको गतिविधिहरुलाई बहुआयामिक ढङ्गबाट हेर्नु र त्यसलाई दक्षताका साथ सुन्दर बनाउन कलाकारहरु दत्तचित्त भएर लागि रहेका हुन्छन् । उनिहरुको कल्पनाशिलताबाट निस्कने परिणामहरुमा भावना मिसिएको हुन्छ । त्यस भावना तथा खोजलाई क्यानभासद्वारा रङको माध्यमबाट कलाकारहरुले पस्किरहेका हुन्छन् । भोगाई र अनूभुतिहरुलाई नौलो ढङ्गबाट दुरुस्त अभिव्यक्त गर्ने खोज कलाकारहरुले जीवनभर गरिरहेका हुन्छन् । यस्तै किसिमको खोजलाई कला पारखीहरुमाझ पस्कनको लागि पहिलो पटक कलाकार कृति शाह चन्दले विकल्प आर्ट ग्यालरी, पुल्चोकमा आफ्नो एकल कला प्रदर्शनी गरिरहेकी छिन् । फाल्गुन १३ देखि २० सम्म उक्त कला प्रदर्शनी चल्नेछ ।

आफ्ना पिता अग्रज कलाकार शशी विक्रम शाहसँग सानै देखि घरमा रङ र कुचिसँगै खेल्दै हुर्किएकी हुन् कलाकार कृति शाह चन्द । शशी विक्रम शाहका कलाकृतिहरुले विश्व कला जगतमा एक अलग्गै नाम बनाउन सफल भइसकेको छ । पिताको कलाकारिताको विरासत त एक ठाउँमा छँदै छ, तर त्यो विरासततालाई कृति शाह चन्दले पछ्याइरहेकी छिन् । उनका कतिपय कलाकृतिहरुमा उनको बुबाको प्रभाव पनि नदेखिएको भने होइन ।

कार्यक्रममा उपस्थित कलाकारहरु, कृष्ण मानन्धर, बत्सगोपाल वैद्य, शशी शाह र इन्द्र प्रधानकी धर्मपत्नी

कृति कला अध्ययनको लागि सन् १९९१ मा ललितकला क्याम्पसमा भर्ना भइन् । उनीसँगै कला अध्ययन गर्नेहरुमा कलाकार आशा डङ्गोल, एरिना ताम्राकार, रोशन मिश्र, सुजन चित्रकार लगायत थिए । कृतिले स्नातकसम्मको अध्ययन ललितकबाट पुरा गरिन् । तत्कालिन समयमा ललितकलामा अध्ययन गर्दा उनले कोर्ने चित्र शिक्षकहरुले हेर्दा भन्ने गर्थे ‘तिम्रा रेखाहरु एकदमै स्ट्रङ छन्’– कृतिसम्झिन्छन् ।

स्नातकको पढाइ सकिएपछि उनको विवाह भयो । विवाहपछिको समयमा चित्रकलाले विश्राम पायो । तर उनको विश्राम त्यति लामो टिक्न सकेन र उनलाई चित्रकला प्रतिको मोहले तान्यो । उनको मनमा जागेको चित्रकलाको हुटहुटी र आफ्नो कलामा निखारता ल्याउन उनी आफ्ना गुरु तथा कलाकार विपिन घिमिरेसँग पुनः चित्रकला सिक्न पुगिन् । कलाकार विपिन एक प्रसङ्गमा बताउँछन् –‘आफ्नै घरमा त्यति ठूलो कलाका साधक हुँदाहुँदै किन बाहिर चित्रकलाको गुरु खोज्दै हिँडेको ? भनेर कृतिलाई भन्दा उनी ज्यादै रिसाएकी थिइन् ।’ कृति आफ्नो कलालाई परिस्कृत र आफ्नै ढंगबाट सजाउनका लागि घरबाट होइन घरभन्दा बाहिरको दुनियाँमा रहेको गुरु चाहन्थिन् होला सायद ।

कृति शाह चन्द्रका चित्रहरु विकल्प आर्ट ग्यालरीमा
कृति शाह चन्द्रका चित्रहरु विकल्प आर्ट ग्यालरीमा

आफ्ना बुबाले कलाकृति बनाइरहेको सानैदेखि देखेपनि आफु कसरी कलाकारितामा लागिन् कृति आफैंलाई पत्तो नभएको बताउँछिन् । ‘गल्ति मानिसबाट हुन्छ, मानिसले नै गल्ति गर्ने हो । तर गल्तिलाई समातेर बस्नु मूर्खता हो । त्यस गल्तिबाट पाठ सिक्दै अगाडि बढ्नु मानवीय धर्म हो’– आफ्नो पिताका यी वाणीहरुले उनलाई प्रोत्साहित गरेको कृति बताउँछिन् । अहिले उनी यहि कुरालाई मूलमन्त्र मान्दै कला तथा जीवनमा सधैँ लागु गर्ने गरेको बताउँछिन् ।

पारिवारलाई पनि समय दिनुपर्ने भएकाले चित्रकलामा अरु कलाकारहरुले जस्तो लामो समय साधना गर्ने अवसर भने उनले नपाएको बताउँछिन् । कलाप्रतिको मोह नटुटेकै कारण उनले भारतको दिल्लीमा बस्दा करिव एक वर्ष जति त्यो मोह तथा इच्छालाई पुरा गर्न चित्रकलामा समय दिइन् । त्यसपछि करिब बाह्र वर्ष जति उनी कलाकारिताको दुनियाँबाट अलग रहिन् ।

पुनः उनको कला प्रतिको मोह जागेको छ । त्यसको उपज अहिलेको प्रदर्शनीलाई लिन सकिन्छ । उनी हाल कलाकार रोशन प्रधानसँग पनि कला सिक्दै छिन् । उनले १२ वर्ष अगाडि बनाएका तथा अहिले बनाएका कलाकृतिहरुलाई प्रदर्शनीमा राखेकी छिन् ।

कृति शाह चन्द्रका चित्रहरु विकल्प आर्ट ग्यालरीमा
कृति शाह चन्द्रका चित्रहरु विकल्प आर्ट ग्यालरीमा

विकल्प आर्ट ग्यालरीको भुइँ तलाको भित्ताहरुमा टाँगिएका केही कामहरुमा स्टिल लाइफका छन् भने ल्याण्ड स्केप, तथा विचारपरक कामहरुलाई समेत राखेकी छिन् । उनले बनाएको चित्रहरुमध्ये एकमा सरस्वतीले विणा बजाइरहेको हात तथा छेवैमा उनको वाहन सेतो हंसलाई देख्न सकिन्छ । यहाँ प्रयोग गरिएका रङ्गहरु चरणबद्ध रुपमा एक पछि अर्को गर्दै रङ्गहरु पोतिएको छ । यस चित्रमा कलाकारले रङ्गसँगै खेल्दै लेयर माथि लेयर थप्दै कला सिर्जना गरेको बताउँछिन् ।

२०६३ सालको जनआन्दोलनको समयलाई चित्रण गर्दै उनले अर्काे चित्र बनाएकी छिन् । त्यस ताकाको समयमा मानिसहरुको ठूलो समूह सडकमा उत्रेको थियो । जलरङ्गको प्रयोग गरि बनाइएको उनको चित्रमा राजा, सर्वसाधरण, सत्ता पक्षका तथा विपक्षका नेताहरु, आन्दोलनकारी, जुलुश सबैको कोलाज देखाइएकोे छ । जसले तत्कालिन समयको सम्पूर्ण दृश्य दर्शकहरुलाई देखाउन सफल भएको छ ।

कृति शाह चन्द्रका चित्रहरु विकल्प आर्ट ग्यालरीमा
कृति शाह चन्द्रका चित्रहरु विकल्प आर्ट ग्यालरीमा

उनको अर्काे एक चित्रमा भने उनले भर्खरै विवाहको लागि श्रृंगारिएकी बेहुलीलाई देखाएकी छिन् । विवाहको समयमा महिलाहरुमा हुने भावभंगिमा र अनुहारको बनावट तथा भावहरुलाई उक्त चित्रमा देखाएकी छन् । रातो रङ्गको पृष्ठभूमिमा बनाइएको उक्त चित्र कलाकार स्वयंको मन छोएको खोजपत्रसँगको कुराकानीका क्रममा बताइन् ।

कृति शाह चन्द्रका चित्रहरु विकल्प आर्ट ग्यालरीमा
कृति शाह चन्द्रका चित्रहरु विकल्प आर्ट ग्यालरीमा

चित्रहरु एकै विषयवस्तुमा नभएकाले पनि दर्शकहरुलाई अझ नयाँ स्वाद मिल्ने कलाकारको धारणा रहेको छ । उनका अरु केही चित्रहरुमा महिला सौन्दर्यतालाइ देख्न सकिन्छ । न्यूड कलाहरु बनाउँदा बेग्लै किसिमको आनन्द लाग्ने उनी बताउँछिन् । उनका न्युड चित्रकलामा एउटा स्वतन्त्रता पोखिएको पाउन सकिन्छ । तर घरमा भने त्यस्ता चित्रहरु बनाउँदा कसैले मन नपराउने गरेको गुनासो कृति गर्दछिन् । कला भनेको त स्वतन्त्र हृदयबाट निस्कने भावना हुन् । त्यसमा कलाकार स्वतन्त्र हुन पाउँछ । उनको एक चित्रमा न्युड महिलाका हातमा पुरानो टेलिफोनको रिसिभर र अर्को हातका औलाहरुमा कठपुतलीहरु छन् । तर ती महिलाको हेराइ भने माथितिर छ । अर्को एक न्युड चित्रमा स्वतन्त्र भएर चिल जस्तै उड्न खोजिरहेकी एक नारीलाई देखाइएको छ । प्रविधिहरुको विकाससँगै हाल त्यस्ता फोनहरु स्मार्ट फोन बनिसक्दा पनि जीवनका केही यादहरु ती फोनसँग पनि रहेको कलाकार बताउँछिन् ।

कृति शाह चन्द्रका चित्रहरु विकल्प आर्ट ग्यालरीमा
कृति शाह चन्द्रका चित्रहरु विकल्प आर्ट ग्यालरीमा

कलाकार कृति शाह चन्द आफ्नो खोजलाई क्यानभासमा रङ्गहरुको प्रयोगद्वारा एकतृत गर्दै जाने र आगामि दिनमा चित्रकलामा अझ सिक्दै नयाँ नयाँ किसिमको कामहरु गर्दै जाने कुरामा विश्वस्थ रहेको बताउँछिन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

Array